معرفی بازی گردش پول

بازی cashflow 101 که به فارسی گردش پول ، گردش مالی ، جریان نقدینگی ترجمه می شود یک بازی برای بالا بردن هوش مالی افراد است ، بازی گردش پول توسط رابرت کیوساکی تاجر بزرگ و نویسنده پرفروشترین کتاب های حوزه ثروت آفرینی و اصول مالی است ، طراحی شده است به نوعی یک شاهکار آموزشی محسوب می شود .

کیوساکی درباره این بازی می گوید : آموزش فقط از طریق کتاب ها اتفاق نمی افتد ، در حقیقت کتابها حتی روش خیلی خوبی برای آموزش ندارند ، واقعیت این است که افراد هنگام تجربه و کار عملی اطلاعات بیشتری دریافت می کنند ، این چیزی است که بازی گردش پول برای آن ساخته شده ، آموزش با سرگرمی و لذت !


بازی گردش پول 101 رابرت کیوساکی

 

 رابرت کیوساکی کیست ؟

بازی گردش پول رابرت کیوساکی اندروید

رابرت کیوساکی در 8 آپریل 1947 (71 سال ) در هاوایی آمریکا و در خانواده ای ژاپنی – امریکایی بدنیا آمد ، او پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان وارد آکادمی نیروی دریایی ایالات متحده شد و به عنوان افسر عرشه با درجه کارشناسی فارغ التحصیل شد و پس از مدتی با پیوستن به تفنگداران دریایی ارتش امریکا به عنوان خلبان هلی کوپتر در جنگ ویتنام خدمت کرد و در حالی که هنوز در ارتش بود در یک دوره دوساله مدیریت در دانشگاه هاوایی ثبت نام کرد و در در سال 1974 از ارتش آمریکا جدا شد و کمی بعد به عنوان معاون فروش در شرکت زیراکس مشغول به کار شد . در همان سالها او در سمینارهای آموزشی ارهارد شرکت می کرد و خودش می گوید که زندگی اش را تغییر داد ، کیوساکی سپس شرکتی را تاسیس کرد و اولین کیسه های نایلونی سفارشی را به بازار ارائه کرد که البته نهایتا این شرکت ورشکسته شد ، سپس یک تجارت خرده فروشی را شروع کرد که تی شرت و کلاه و غیره می فروخت که این شرکت هم در سال 1980 ورشکسته شد سپس کیوساکی شرکت سمینارهای آموزشی ارهارد را خریداری کرد که در ایالات متحده دارای شهرت بود و این شرکت را به عنوان شرکت آموزش تجارت و کارآفرینی و سرمایه گذاری معرفی کرد و در همان زمانی ها هم با همسرش کیم آشنا شد و ازدواج کرد و در سال 1994 این شرکت را فروخت .

اولین کتاب رابرک کیوساکی با عنوان " اگر می خواهید ثروت شوید به مدرسه نروید " در سال 1992 منتشر شد و چند سال بعد شرکت تکنولوژی گردش پول کیوساکی Kiyosaki CashFlow Technologies را تاسیس کرد که یک شرکت آموزش تجارت و اصول مالی بود ، دو کسب کار اول کیوساکی ورشکسته شدند ، اما شرکت آموزش مالی او خوب عمل کرده و درآمد اصلی آن از برگزاری سیمنارهای آموزشی است .

در همین سالها کتابهای بیشتری از کیوساکی منتشر شد و موجب شهرت بیشتر وی شد ، در ایران احتمالا کیوساکی بیشتر با کتاب پدر پولدار پدر بی پول شناخته می شود ، کیوساکی فعالیت های تجاری مختلفی نیز در املاک و مستغلات ، موبایل و اینترنت ، آموزش ، معدن ، انرژی و ... دارد ، ثروت تخمینی کیوساکی حدود 80 میلیون دلار است ، کیوساکی به سرمایه گذاری در املاک علاقه زیادی دارد و بیش از 1400 واحد آپارتمانی را در دارایی های خود دارد.

رابرت کیوساکی سیمنارهای زیادی در کشورهای مختلفی در جهان برگزار می کند و علاقه مندان زیادی در سمینارهای وی شرکت می کنند ، آنچه در همه سمینارهای وی بارز است توصیه وی به بازی گردش پول است ، او معتقد است که افراد با تمرین و تکرار این بازی اصول مالی که نیازمند ثروت مند شدن است را می آموزند . شاید شرکت در سمینارهای رابرت کیوساکی یا ثبت نام در دوره های آموزشی وی سخت و غیر ممکن باشد ولی خوشبختانه تمام کتابهای کیوساکی در ایران با ترجمه خیلی خوبی منتشر شده و بازی گردش پول براحتی در دسترس است و چیزی را از دست نخواهیم داد .

 

 بازی گردش پول چیست ؟

اکثریت مردم به این شکل زندگی می کنند :

  • کار می کنند و حقوق می گیرند .
  • هزینه های زندگی را می پردازند ، اقساط بانکی خود را می پردازند .
  • از بانک وام می گیرند یا با بانک تسویه حساب می کنند .
  • ازدواج می کنند و صاحب فرزندانی می شوند .
  • سفر می روند و لباس و ساعت و ماشین و از این چیزها می خرند .
  • می توانند املاک ، سهام ، طلا و یا کسب و کاری بخرند یا بفروشند .
  • یک آرزوی قلبی دارند .

و هر روز ، هرماه و هر سال این موارد بالا تکرار می شود یعنی هر ماه حقوق می گیرند ، هزینه ها را می پردازند و خریدها و فروش هایی می کنند و دوباره با با آغاز ماه بعد همین روند ادامه پیدا می کند .


بازی گردش پول رابرت کیوساکی اندروید

 
بازی گردش پول رابرت کیوساکی اندروید

رابرت کیوساکی در سیمنارهای خود می گوید که راز ثروت مند شدن خروج از این حلقه است و این روند را حلقه دوران زندگی یا حلقه درجازندن زندگی می نامد ، وی می گوید شما زمانی از این حلقه خارج می شوید که درآمد ناشی از سرمایه گذاری هایتان از کل هزینه هایتان بیشتر شود .

آیا شما می توانید همین الان دیگر سرکار نروید و بدون حقوق و درآمد مشکلی برای ادامه زندگی نداشته باشید ؟ اگر جواب منفی است پس شما هم در حلقه دوران زندگی خود گیر کرده اید .

هدف اولیه بازی همین است خروج از حلقه دوران زندگی ، در بازی گردش پول بازیکن با شغل و درآمد های مختلف و استراتژی های مختلف ، زندگی های مالی مختلفی را تجربه می کند ، یکبار خلبان خواهد بود 10.000.000 تومان حقوق می گیرد و یکبار کارگر است و 2.000.000 تومان دریافتی دارد اما اگر دانش مالی را بیاموزد فرقی نمی کند در هر حال ثروت مند خواهد شد اما اگر این دانش را نداشته باشد حتما یا ورشکسته خواهد شد و یا تا ابد در حلقه دوران زندگی خود باقی خواهد ماند .

 

در بازی گردش پول بازیکن یک شغل خواهد داشت و هزینه های ثابت زندگی و اقساط وام های بانکی که بستگی به شغل اش دارد را خواهد پرداخت همچنین یک آرزوی بزرگ دارد مثلا زندگی در یک قصر بزرگ که برای برنده شدن باید به این آرزو برسد .

بازی با انداختن تاس و حرکت در حلقه دوران زندگی شروع و ادامه پیدا می کند ، همانند زندگی واقعی هر بار سر ماه حقوق خود را با کسر هزینه ها و اقساط بانکی دریافت می کند و موجودی پول نقد و صورت های مالی خود را می بیند ، بسته به وضعیت زندگی خود تصمیم های مهم مالی می گیرد که چه زمانی چه چیزی را بخرد یا بفروشد ، می تواند از بانک درخواست وام کند یا بدهی های خود را به بانک بپردازد ، ممکن صاحب فرزندانی شود و مسئولیت هزینه های ماهیانه این فرزندان را نیز می پذیرد ، هزینه های هیجانی یا تحمیلی را می پذیرد و پرداخت می کند ، در نهایت مسئولیت مالی یک زندگی شبه واقعی را بر عهده می گیرد و تلاش می کند با استراتژی های مالی درست خود و خانواده اش را از حلقه دوران زندگی خارج کند .

وقتی بازیکن توانست از حلقه دوران زندگی خارج شود وارد مسیر ثروت آفرینی می شود ، بازیکن دیگر نیازی به داشتن شغل ،وام های بانکی و یا ترسی از ورشکستگی ندارد و فقط ثروت خود را افزایش می دهد در این مسیر سرمایه گذاری های کلان می کند و نهایتا به آرزوی خود می رسد .

بازی گردش پول ابتدا بصورت فیزیکی شامل یک صفحه ، تاس ، مهره ها و کارت ها توسط کمپانی کیوساکی ارائه شد که یک بازی گروهی است و نیاز به حداقل دو تا سه بازیکن می باشد (یک نفر بانکدار) ، بازیکنان باید صورت های مالی خود را روی برگه و با مداد و پاکن پس از هر بار انداختن تاس بروزرسانی کنند و پول های کاغذی را دریافت و پرداخت کنند و بعدا نسخه ای برای گوشی ها تلفن همراه توسط کمپانی پدر پولدار ارائه شد ، مزیت نسخه موبایلی نسبت به بازی فیزیکی این است که بازیکن نیازی به مکان خاصی برای پهن کردن صفحه بازی و متعلقات ندارد و همچنین چون نیازی به داشتن بانکدار و استفاده مکرر از قلم و کاغذ و پاک کن نیست ، بازیکن می تواند به تنهایی و در هر جایی این بازی را انجام دهد و با تکرار و تمرین به هدف بالا بردن دانش و هوش مالی برسد .

نسخه اصلی این بازی به دلیل زبان انگلیسی ، استفاده از واحد پولی دلار و فرهنگ مالی امریکایی برای کاربران ایرانی چندان سودمند نیست.

خوشبختانه در ایران هم نسخه فیزیکی بازی بصورت فارسی و با کیفیت خوب در بازار موجود است و هم نسخه اندروید بازی توسط شرکت برنامه سازی هوشمند زنجیرافزار تولید شده است .


برای دانلود نسخه اندروید این بازی و فایل راهنمای کامل آن ، دکمه پایین را کلیک کنید

دانلود بازی گردش پول 101 برای اندروید